Ratibořice

„Tady běhali Sultán a Tyrl.“
Region
Královéhradecko

Ratibořice

Nejslavnější česká babička, šílená Viktorka nebo Barunka v podání nezapomenutelné Libuše Šafránkové. Kdo by je neznal? Vydejte se po stopách filmové klasiky.

A vyhraďte si na to celý den! V místech, kde Antonín Moskalyk svůj slavný film natáčel, je zajímavostí celá řada. Začněte třeba v Babiččině údolí. Tady stojí romantická chalupa Staré bělidlo, domov filmové rodiny. Na splavu kousek za chalupou Viktorka zpívala své ukolébavky a nedaleko je i Ludrův mlýn, kde žila Barunčina kamarádka Manča.

Filmovalo se i na ratibořickém zámku, kam babička chodila za paní kněžnou. Jejímu předobrazu, kněžně Kateřině Vilemíně Zaháňské a době, v níž žila, je tu věnován celý prohlídkový okruh. Tato inteligentní dáma tu hostila řadu slavných osobností!

V okolí je ale i spousta dalších lákadel pro turisty. Třeba pozůstatky hradu Vízmburk, půvabná osada Boušín nebo ves Žernov, s chalupou samotného režiséra Moskalyka. V nedalekém Červeném Kostelci několik let pobývala Božena Němcová. Domek, kde s manželem žili, tu dodnes stojí – v ulici, která nese spisovatelčino jméno. Třemi slovy: ideální cyklistický výlet.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace