Chcebuz

Popravčí zeď

Natočené filmy

Lidice

Region
Severozápadní Čechy

Chcebuz

Popravčí zeď

Chcebuz je malá vesnice mezi Litoměřicemi a Mělníkem. V nepřeberném množství fotografií a materiálů při hledání lokací překvapila filmaře téměř totožná podoba její siluety s Lidicemi. Vznikla tu i nejsilnější scéna celého filmu, poprava lidických mužů.

Němečtí vojáci provádějí poslední přípravy. Nic se nesmí nechat náhodě. Nejedná se o afektovaný čin. Vše je dokonale naplánováno. Vojáci o zeď před Horákovým statkem opírají matrace a slamníky místních obyvatel. Lidičtí muži chápou, co to znamená. Spánek, nekonečný spánek. Přesto před zeď kráčí s hrdostí a vědomím neviny. Obcházet přitom museli neodklizená bezvládná těla ostatních obyvatel. Tato scéna se ve skutečnosti opakovala asi dvacetkrát, dokud Lidice nepřišly o všechny své muže.

Ve filmu je vidět zabití asi patnácti mužů ze 173 celkově popravených. Režisér Nikolaev moc dobře věděl, že víc vidět netřeba. Podívejte se na místo, kde se tento masakr odehrál podruhé, pro potřeby filmového štábu, a vzdejte hold i všem filmařům, kteří tak dokonale zachytili hrdý pohled lidických mužů vrahům i samotné smrti do tváře.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace