Kde zazářil Amadeus

„Omrkněte paláce i zákoutí z oscarového hitu“
Typ výletu Pěšky
Délka výletu 5 km
 
světový výlet

Kde zazářil Amadeus

Osmi Oscary je ověnčený fenomenální Amadeus. Tragický příběh geniality, žárlivosti a závisti, režírovaný Milošem Formanem, se odehrával přímo v srdci Prahy.

Říká se, že Amadeus je posledním snímkem, který zachytil starou Prahu před tím, než se otevřela davům turistů. Miloš Forman spolu s geniálním, světově uznávaným kameramanem Miroslavem Ondříčkem natáčel jeden ze svých nejslavnějších snímků právě v palácích a uličkách Starého Města a Malé Strany. Dopřejte si odpolední toulky v „uměleckém“ stylu a posuďte sami, nakolik se Amadeova cesta od 80. let (ne)proměnila.

Paruky na hlavy a začínáme v Železné ulici, kde stojí jedna z nejstarších evropských divadelních scén, Stavovské divadlo. Mozart zde poprvé uvedl operu Don Giovanni nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti. Jen o kousek dál, v Husově ulici, potkal v kostele svatého Jiljí filmového hrdinu další životní zvrat – oženil se tu se svou Constance a nakonec se tu konal také jeho pohřeb.

Z Husovy ulice to potom vezměte přes Most legií na Kampu. Před ním, na rohu nad kavárnou Slávie je nyní Filmová a televizní fakulta AMU, významná filmová škola, spojená nejen s Formanem a Ondříčkem. Možná z její budovy právě vycházejí příští oscaroví talenti...

Trávu z parku na Kampě brzy vystřídají charakteristické dlažební kostky a my stojíme před kostelem sv. Mikuláše, v němž se natáčel Blade. Místo upírů však v Nerudově ulici spíše potkáte korzující manželské páry, i Mozart se tudy vracel z flámu.

Zajděte se podívat na knihy a glóby, které představují svět, do knihovny Strahovského kláštera, možná tam Salieri zase spřádá nekalé plány, ale pak zpátky pod Pražský hrad. V uličkách možná zahlédnete Švejka, muže s maskou prchajícího Thunovskou ulicí, nebo pár pochodujících vojáků. V podhradí bylo vždycky veselo.

Už jen pár metrů a jsme u cíle, u Valdštejnského paláce, kde jako dětský génius Mozart hrál samotnému papeži. Slyšíte ho? Prý i bílým pávům v místních zahradách se to tehdy líbilo.

Scenerie a kulisy z legendárního snímku lze zvládnout pohodově pěšky za jedno odpoledne a padne do noty jak fandům procházek, tak milovníkům historie a architektury. Ano, v nějakých zákoutích se zastavil čas a z nich na vás stará magická Praha občas tiše dýchne.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace