Na kolo s krásnou Maryškou

„Pro mě za mě si vylezte třeba na komín.“
Typ výletu Na kole
Délka výletu 81 km
 
kultovní výlet

Na kolo s krásnou Maryškou

A taky že na ten komín Maryška s Pepinem, hlavní postavy slavných Postřižin, vylezli. Kde ho najdete? Na Vysočině. Režisérovi Jiřímu Menzelovi se tu zalíbilo hned několik městeček a měst. A zamilovali si to tady i tvůrci slavné Pyšné princezny!

Výlet je tak nabitý menzelovsko-hrabalovskou poetikou, že nejlépe si ho vychutnáte jako sama paní správcová – na kole.

Maryška se na bicyklu projížděla v Počátkách. Vodičkovou ulicí to vzala například ke kadeřníkovi a s krásnými dlouhými vlasy se rozloučila na Palackého náměstí. Tady jí také u kašny vysekl poklonu Zdeněk Podskalský. A stojí tu i hotel Modrá hvězda, kde si Francin stěžoval na špatně vychlazené pivo.

Než se vydáte dál za hrdiny z Postřižin, udělejte si odbočku do nedaleké Telče. Místní zámek se stal totiž sídlem krále Miroslava v jedné z nejpopulárnějších českých pohádek Pyšná princezna. A město, které se pyšní zařazením na prestižní seznam UNESCO, přilákal i tvůrce britského historického seriálu Borgiové. Cestou se nezapomeňte zastavit v bazilice svatého Prokopa a v židovské čtvrti v Třebíči. Tyto památky jsou rovněž na seznamu světového kulturního dědictví.

A vzhůru do Dalešic, v pivovaru tu bydlel Francin se svou krásnou ženou a ukřičeným Pepinem. Ovšem teď pozor! Pivo se tu stále vaří a zlatavému moku je věnována i expozice místního Muzea rakousko-uherského pivovarnictví. Každý rok tu také pořádají Postřižinské slavnosti. Zapít putování sklenkou piva se obzvlášť hodí.

Výlet lze vzít od Počátků nebo v opačném směru od Dalešic, na každý pád je výhodné rozdělit si ho do dvou dnů a na nocleh zakotvit v některém z měst UNESCO. Absolvovat se dá pohodlně autem, ale ti zdatnější to zvládnou i na kole. Co vy na to?

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace