Za Vaškem i Krakonošem

„Haló, pane, jste ženatej?“
Typ výletu Na kole
Délka výletu 67 km
 
rodinný výlet

Za Vaškem i Krakonošem

Hurá do Krkonoš! Drsný půvab hor láká nejen na sjezdovky a překrásné výhledy, ale i řadu míst spjatých se slavnými filmovými klasikami.

Začneme ve velkém stylu. Mezi krkonošskými kopci je totiž schoulená víska Dolní Dvůr, nedaleko níž našla útočiště veleslavná expedice Apalucha! Výprava otců a dětí v „komedii století“ S tebou mě baví svět pobývala v chalupě na kopci nazvaném Zlaté návrší. Kudy tam? Od informačního střediska KRNAP v Rudolfově se dejte doprava na Zlatý mlýn a pokračujte rovně až na Horskou cestu. Apalucha je usazená na horním konci protilehlé louky.

Chcete poznat místa, kde řádil Vašek z dalšího filmového hitu Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo slavný falešný vrchní? V tom případě je Špindlerův Mlýn vaším cílem. Ke zdejší vile Hubertus zamířil playboy Josef Abrhám na dovolenou s dětmi a pak tu obral, koho mohl. Po stopách správňáckého Vaška vystoupejte také do ski areálu Svatý Petr. Klučina, v nezapomenutelném podání Tomáše Holého, tu našel tátu, který byl navíc super horolezec. Vašek s maminkou Annou bydleli v dnešním hotelu Olympie, někdejší Horskou službu, kde pracoval táta Luboš, poznáte pod kopcem skoro v nezměněné podobě jako chatu Dias.

Už jako parťáci si Vašek s Lubošem vyrazili do Rokytnice nad Jizerou. Na místním nádraží společně čekali na Annu. Cestou ze Špindlu do Rokytnice se nezapomeňte zastavit v Dolním Dušíně. Stojí tu pozoruhodný železniční most, přes který Anna s Vaškem přijížděli na prázdniny, které jim změnily život.

Z rokytnického nádraží to není daleko do Pasek nad Jizerou, kde se natáčela další česká rodinná klasika Krakonoš a lyžníci. Právě v Pasekách stála filmová škola. Najdete ji v domě čp. 90, v nejstarší části obce zvané Makov. V Rokytnici nad Jizerou, konkrétně v části zvané Rokytno, zas přicházeli vesničané na kloub lyžování a právě tady, od malé kapličky strážníkům na lyžích ujel i hledaný pašerák, kterého děti považovaly za Krakonoše.

Tohle vypadá na bezva víkend!

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr