Po horách s Aloisem Nebelem

„Jeseníky (nejen) oknem vlaku.“
Typ výletu Na kole
Délka výletu 50 km
 
osudový výlet

Po horách s Aloisem Nebelem

Tajemné vesničky, skvostné výhledy z nejvyšších moravských kopců i pošmourná krása mlžných údolí – to je cesta krajem Aloise Nebela, zádumčivého výpravčího ze zapadlého nádraží v Jeseníkách.

Jesenické kopce, kam se podíváš. A dráha! Vždyť co by to bylo za nebelovský výlet bez Aloisových milovaných vlaků?

Řekneme si to na rovinu. Slavné nádraží v Bílém Potoce nenajdete, a nikdy ani nebylo. Filmaři využili nádraží v Malé Morávce na trati do Bruntálu. Pravidelně už sem vlaky nejezdí, občas se však konají zvláštní jízdy. Třeba budete mít štěstí a trať, která je unikátní svým převýšením, si opravdu projedete. Nedaleko vísky najdete pověstmi opředené Petrovy kameny i slavný Praděd, takže vyrazit sem rozhodně stojí za to.

Autory komiksu však prý původně inspirovalo jiné nádraží, to v Horní Lipové. Můžete tu navštívit i malé Muzeum Slezského Semmeringu – nejkrásnější kus železnice mezi Hanušovicemi a Jeseníkem, jehož srdcem je právě Horní Lipová. Kolem Lipové vede trať několika údolími a úchvatnými zákruty.

Vyjeďte si dráhou třeba do Ramzové, odkud si vyšlápnete na Šerák, který je v zimě také rájem lyžařů. Další zajímavý cíl představuje i nedaleká obec Branná se stejnojmennou naučnou stezkou, poutním místem Kolštejn s Mariánským pramenem. K prameni se nejlépe dostanete právě z cesty od nádraží k hájovně Banjaluka.

A pak? Třeba zpátky přes Horní Lipovou do Jeseníku, kde končí také tato trasa. V lázeňském městě se snoubí krása památek s půvabem okolní přírody. Jesenické dobrodružství je parádní autem, vlakem i na kole. A jesenický bonus? Mobilní aplikace, jejímž prostřednictvím vám bude dělat průvodce sám Alois Nebel, má pro vás další příjemná překvapení.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace