Za smutnou princeznou

„Znám jednu starou zahradu, kde hedvábná je tráva....“
Typ výletu Na kole
Délka výletu 24 km
 
pohádkový výlet

Za smutnou princeznou

Pohádkovou hitovku zpíval Václav Neckář v parku zámku Blatná. Až sem zavítáte, bude vám na první pohled jasné, co tvůrce jedné z nejoblíbenějších českých pohádek právem okouzlilo. A to je teprve první perla výletu, na který vám jeden den nestačí.

Těšte se na historické skvosty i pohádkově krásná zákoutí. Tento výlet jimi překypuje.

Už samotný zámek Blatná oplývá neobvyklou a trochu tajemnou krásou. Navíc se shlíží v zrcadle hladiny, neboť patří k nejzachovalejším vodním sídlům v Česku. Během prohlídky si vzpomeňte na nebohého hostinského Janka, který v pohádce Šíleně smutná princezna na zámeckém nádvoří málem přišel o hlavu. A pozor, na nádvoří se také na tajňačku scházeli rádcové a „kuli pikle“.

Vzhůru do zámeckého parku. Aleje, potůčky, jimiž je park protkán, i místo, kde Neckář balil na loďce Helenu Vondráčkovou, vás okouzlí. Potkáte tu i daňky, ale nebojte se, jsou to krotká stvoření. Zhruba dvanáct kilometrů od Blatné leží i rybník Hůrka u Bratronic, kde na konci pohádky skončili zlotřilí, nepoučitelní rádcové. V Bezdědovicích naopak pohádka v podstatě začala. U Závišínského potoka princ poprvé potkal princeznu, aniž by jeden nebo druhý věděli, kdo je kdo.

Výlet na druhý den? Zvíkovský hrad. Rozsáhlá zřícenina na skále nad Vltavou je pro filmaře srdcovka. Jiří Strach se tu vzdělával v pohádce Lotrando a Zubejda, Alice Nellis zde nedávno natáčela zbrusu novou verzi pohádky Sedmero krkavců a Zvíkov hrál královský hrad také v seriálu BBC Mušketýři.

Zatímco výlet po Blatné a okolí zvládnete i na kole, na Zvíkov si ze Strakonicka vyjeďte autem. Je to kus cesty, cíl však stojí za to. Víkend na jihu vás prostě bude bavit!

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace