Zdivočelá země

„Kam půjdeš ty, kam půjdu já, ty země má, zdivočelá?“

Zdivočelá země

Nejdřív Němci obsadili Sudety, přišla válka, ve které málem přišel o život, a pak mu zabili ženu. Těšil se domů. Snil... Píše se rok 1945. Podplukovník Maděra přijíždí z Anglie zpět, do svého rodiště. Válka už skončila, Němci jsou vysídleni, ale v pohraničí jsou stále slyšet výstřely.

Sedm nedospělých mladíků – sedm kovbojů projíždí krušnohorskou krajinou. Okouzleni rodokapsy z Divokého západu, považují život za romantické dobrodružství. Bezhlavě se vrhají do ztřeštěných kousků. Samozvaní strážci pořádku se hned v prvním díle „proslaví“ odvážnou akcí, zajmou podezřelého cizince. Antonín Maděra (Martin Dejdar) se vrací do rodného kraje spoutaný kovbojským lasem.

Bývalý pilot má o své budoucnosti jasnou představu: Pustí se do chovu ušlechtilých koní. Ale bude to tak jednoduché, jak si představoval? Říká se, že váleční letci si v době míru se životem nevědí příliš rady. Chybí jim adrenalin, nebezpečí, kterému byli zvyklí každodenně čelit. O Maděrovi to ale neplatí. S překážkami, které mu osud staví do cesty, se pere ze všech sil. Přesto prohrává. Poválečná doba je pro něj v mnoha ohledech těžší než sama válka. Není vždy snadné rozpoznat, kdo stojí na vaší straně. Nepřítel je často blíž, než byste čekali. Možná se do vaší obce právě blíží, přijíždí černou tatrovkou. Možná už dávno žije vedle vás. Přátelsky vás zdraví, když se potkáte na křivolakém náměstíčku před městským úřadem, občas se zastaví na statku... Doba si žádá ostražitost.

Realita padesátých let – vykonstruovaná obvinění, nespravedlivé soudy. Soukolí společensko-politických změn semele i Antonína Maděru. Památník Vojna je koncentrací zrůdných následků komunistické vlády. Dnes naštěstí jako memento časů minulých, ale i jako varování k bdělosti.

Zdivočelá země v pětačtyřiceti dílech zobrazuje čtyřicet pět let života v poválečném pohraničí prostřednictvím životního příběhu Antonína Maděry. Předlohou ke zpracování tohoto historicko-dobrodružného seriálu byly romány Jiřího Stránského Zdivočelá zeměAukce.

 
Režie Hynek Bočan
Herci Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg
Země původu filmu Česko
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace