Tmavomodrý svět

„Příběh o přátelství novodobých rytířů.“

Tmavomodrý svět

Co je Tmavomodrý svět? Jeho význam je uvíznut v oparu kompletní, případně jen částečné slepoty. Někdy bohužel vidíme věci, které vidět nechceme, a je nám odepřeno znovu spatřit ty chtěné. Třeba ženu, kterou milujeme nebo její milostné objetí s naším nejlepším přítelem. I takovou zkoušku je přátelství za války schopné ustát.

Siluety blížícího se německého vojska a naši okupovanou zem vidíme zcela jasně. Hrdost leteckého stíhače nám nedovolí zůstat a jen tiše přihlížet. I za tu cenu, že svou milovanou ženu a psa už nikdy spatřit nemusíme. Pejsek, který si ve filmu střihnul roličku, je skutečně kokršpaněl Ondřeje Vetchého představujícího hlavního hrdinu Františka Slámu. Ostatně je vidět, že páníčka poslouchá na slovo až do jejich posledního rozloučení.

František Sláma je jedním z nejlepších stíhačů našeho letectva. Své umění létat nad českými luhy a háji předává i mladším generacím. Alespoň dokud se Československo nestane, včetně jeho letounů, majetkem německého protektorátu. Pak našim hrdinům nezbývá, než odsud uniknout, usednout do anglických spitfirů a broukat si přitom smutné tmavomodré blues.

I když se větší část děje filmu odehrává v Anglii, většina byla natočena v Česku. Tedy až na scény letounů a pilotů padajících do moře. Herec Ondřej Vetchý za riziko spojené s plaváním ve výzbroji vážící takřka 90 kilogramů v moři obývaném žraloky měl zaslouženě vyšší plat. Váleční letci s tímto rizikem však museli počítat jen tak a bez filmového štábu v dohledu. Anglická letecká základna je ve skutečnosti bývalé vojenské letiště Hradčany ve vojenském výcvikovém prostoru Ralsko. Typický anglický venkovský dům půvabné Susan najdete zase poblíž Šilheřovic na Ostravsku.

Celé to riziko za to stojí. Stojí za to, vrátit se po několika letech z války s hlavou vztyčenou. Za ten vděk, že jsme bojovali za svou vlast. Za to obvinění ze špionáže a zrady komunistického režimu. Zavření do věznic a mučeni až k smrti. Vyprávění příběhů z války při čekání na poslední chvilku. Hlavní je, že tento příběh jednou spatří světlo světa, až přijde čas nemít na očích ty tmavomodré brýle a vzdát hold mužům, kteří za nás položili své životy. Ten čas nastal právě teď.

 
Režie Jan Svěrák
Herci Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald, Charles Dance, Oldřich Kaiser, David Novotný, Linda Rybová, Jaromír Dulava
Země původu filmu Česko, Velká Británie
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace