Musíme si pomáhat

„Musíme si pomáhat. Včera jsem byl v ohrožení já, zítra to můžete být vy.“

Musíme si pomáhat

I o tragických momentech v historii, jakými byly okupace nebo světová válka, se dá vyprávět s humorem, byť občas hořkým a mrazivým. Autorské duo Hřebejk – Jarchovský ukázalo, že to jde, prostřednictvím skutečných událostí, s odstupem a porozuměním.

Snímek Musíme si pomáhat stojí na běžných lidských vlastnostech, které na pozadí války vykrystalizují u každého jinak. Obyčejná slušnost nebo dobré srdce se mohou proměnit ve statečnost. Podívejte se na pana Čížka (Bolek Polívka). Neměl v plánu stát se okázalým hrdinou, prostě v něm skoro mimochodem zvítězila lidskost nad strachem. Nebo kolaborant Horst Prohazka (Jaroslav Dušek). Jeho postava není ztělesnění zla. Představuje spíš typ ne příliš chytrého a přizpůsobivého oportunisty. Nejednoznačnost lidské povahy je téma současné i nadčasové.

Režisér Jan Hřebejk podotkl, že natočit příběh se závažnými tématy zábavnou formou je možné především díky hereckým výkonům. Proto není divu, že zvolil osvědčený ansámbl, se kterým o rok dříve natočil fenomenální Pelíšky. Celý štáb se pak přesunul do pevnostního města Josefov, kde vznikla drtivá většina scén odehrávajících se v exteriérech. I do role komparzistů byli obsazeni skuteční obyvatelé Josefova.

Netradiční uchopení české historie se ukázalo jako dobrá volba. V roce 2000 získal snímek Musíme si pomáhat pět hlavních cen v soutěži Český lev a byl nominovaný na Oscara za Nejlepší cizojazyčný film. Podle filmové předlohy vzniklo i stejnojmenné divadelní představení.

Snímek Musíme si pomáhat se stal inspirací pro krátký animovaný film Aktualita, který napodobuje estetiku protektorátních filmových týdeníků. Výtvarnou podobu mu daly kresby Pavla Reisenauera, který zároveň ilustroval literární verzi filmového scénáře Musíme si pomáhat. Aktualita se na vybraných projekcích uváděla jako předfilm.

 
Režie Jan Hřebejk
Herci Bolek Polívka, Csongor Kassai, Jaroslav Dušek, Anna Šišková, Jiří Pecha, Martin Huba, Simona Stašová, Vladimír Marek, Jiří Kodet
Země původu filmu Česko
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace