Protektor

„Čech je cyklistou, jenž se nahoře hrbí, dole však šlape.“

Protektor

Nad Prahou se v době protektorátu snáší temný stín druhé světové války. Lidé se snaží najít nový směr svých vykolejených životů. Soukromá dramata se prolínají s neúprosným kolem dějin. I drobný přešlap může mít fatální následky.

Hrozba války číhá za každým rohem a život vytržený z kořenů se pomalu obrací naruby. Vojáci v německých uniformách, partyzáni, kolaboranti a ukradená kola. Někdo se přizpůsobí, někdo bojuje, jiný ustrne v napjatém očekávání. Okupovaná Praha se chvěje napětím, co přinese další den. Půvab prvorepublikové elegance je stále přítomen, i když optimistická nálada se pomalu vytrácí. Lidé se snaží udržet své životy v zaběhlém rytmu, aniž by si všimli plíživých změn, a když je zaregistrují, je všechno jinak. Je to jako nečekaná facka.

Tvůrci snímku Protektor se snažili co nejvěrněji zachytit atmosféru i podobu protektorátní Prahy. To vyžadovalo pečlivou přípravu a hledání příhodných lokací. Na hlavní překážku narazili u budovy Českého rozhlasu, která v průběhu natáčení zrovna procházela rozsáhlou rekonstrukcí. Oproti tomu na bývalém Radiotrhu, kde se filmovaly scény z židovského deportačního centra, čekalo na tvůrce příjemné překvapení. Několik původních historických budov nedaleko Veletržního paláce totiž uniklo ostrému zubu času.

Hana a Emil jsou jako každý jiný manželský pár. Mají své vrcholy i pády, ale ponuré časy nastupujícího nacismu pořádně zamíchaly kartami jejich vztahu. Emil v dobré víře uzavře smlouvu s ďáblem, která pošle jejich životy po spirále dolů. Už nikdy nic nebude jako dřív. Jediné, co Emilovi zbývá, je sednout na kolo a šlapat jako o život. O jejich život.

Protektor je působivý příběh, který vypráví o riskantní hře o kariéru, lidskou důstojnost, a nakonec i o životě v temných a krvavých časech heydrichiády. Sílu snímku dokazuje nejen šest Českých lvů v hlavních kategoriích, ale ocenila ho i česká kritika a festivalové poroty na evropských i světových přehlídkách.

 
Režie Marek Najbrt
Herci Jana Plodková, Marek Daniel, Klára Melíšková, Sandra Nováková, Jan Budař, Martin Myšička, Josef Polášek
Země původu filmu Česko
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace