Poslušně hlásím

„Každej nemůže bejt chytrej. To by pak bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej.“

Poslušně hlásím

Nejslavnější český voják je poslušný, upřímný, obětavý, loajální a možná i dost chytrý. Svou inteligenci však užívá adekvátně nárokům svého okolí. Shrnuto podtrženo, dobrý voják nepotřebuje vyznamenání ani válečné zkušenosti. Stačí být z Čech a jmenovat se Švejk.

Jeho výjimečné schopnosti zůstávají nedoceněny.  V Táboře je vysazen z vlaku a odloučen od nadporučíka Lukáše. Běžný voják by jistě uvažoval o dezerci, ale Švejk, loajální svému nadřízenému, je pro návrat k němu ochoten přinášet oběti.

Třeba nechat za sebe velmi milého muže zaplatit pokutu a přijmout darované peníze na jízdenku. Nebo si na pánovu počest připít dobrým českým pivem a nedopatřením propít všechny finance na cestu. Pouť malebnou českou krajinou musí tedy absolvovat pěšky. Alespoň má možnost prohlédnout si na vlastní oči místa, která jako by vypadla z obrázků Josefa Lady a přesvědčit se, kde malířský mistr vzal všechnu tu inspiraci. Nejspíš mezi Táborem a Putimí. Dál Švejk bez průšvihu nedojde. Je zatčen pro podezření, že je ruským špionem, ačkoli je Čech jak poleno na první a každý další pohled. Holt, někdy nastane taková divná doba, až jde člověku hlava kolem.

Ovšem to není nic, s čím by si náš voják neporadil. Rozhodně není žádný dezertér, a nakonec se přece jen dostává na frontu, kde přežije to, co málokterý voják. Mimo jiné obvinění z velezrady vlastní země. Je přece nasnadě, že to se musí vyzkoušet, zda je ruská uniforma slušivá záležitost. A po vyčerpávající přednášce o pohlavních chorobách je i těžká nepřátelská palba procházkou růžovým sadem. A tak dobrý český voják nabyl válečných zkušeností. Vydejte se i vy do překrásných jižních Čech.

 
Režie Karel Steklý
Herci Rudolf Hrušínský, Svatopluk Beneš, Miloš Nedbal, Jaroslav Marvan, Fanda Mrázek, Jaroslav Vojta, Alois Dvorský, Jana Kovaříková
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace