Slavnosti sněženek

„Po lidsku. Ne po právu!“

Slavnosti sněženek

Celá staletí řeší lidstvo zapeklitou otázku typu „být či nebýt.“ Zdá se vám absurdní srovnávat existenciální dilema s rozhodováním, na jaký způsob připravit právě skoleného divočáka? Ale právě tato otázka je naprosto zásadní pro aktéry filmu Slavnosti sněženek.

Film, natočený podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala, je pestrou mozaikou portrétů svérázných postav z osady Kersko u Nymburka. Nechte se pozvat k návštěvě oblíbeného Hrabalova kraje. Spolu s chataři a obyvateli přilehlé vesnice tu prožijete příhody stejně bizarní jako poetické.

Někde narazí na naftu, ale v Kersku před restaurací Hájenka stačí narazit sud piva – navíc tak fušersky, že většina toužebně očekávaného moku přijde vniveč – a radost není o nic menší. Typickým představitelem zdejších lidiček je věčně optimistický pan Leli v podání skvělého Jaromíra Hanzlíka. Stále dobře naladěný, bez přestání okouzlený a neodolatelně okouzlující. Samozvaný odborník na vše. Zaníceně přednáší dětem ve škole, v oblíbené scéně u pramene sv. Josefa nadšeně destruuje sousedovo auto a s nemenším entuziasmem se pochlubí svou nesourodou sbírkou. No, nekupte hromadu levých holínek nebo věder, která tečou, když je můžete pořídit za tak výhodnou cenu.

„Vám se bude těžko umírat!“ s trochou závisti komentuje Leliho život pan Franc. Kdo by ale myslel na smrt, když zatím jediný, koho dostala, je statný divočák? Jeho skon rozpoutal v poklidné obci nečekané vášně. To tam je krotké hašteření sousedů před bývalými potravinami. Dvě myslivecké jednoty vstupují do sporu se zarputilostí Monteků a Kapuletů. Přáli byste si zažít pořádnou hospodskou pranici? Přijměte pozvání do Kerska zprostředkované filmařským pohledem Jiřího Menzla.

Nostalgie podzimní přírody evokuje odchod největšího z místních pábitelů. Stejně jako celou Leliho cestu životem, i jeho smrt doprovází šťastný úsměv. Nad místem se převaluje hustá mlha...

Čas mění podobu krajiny i životy lidí, genius loci zůstává. Přijeďte se přesvědčit – tentokrát na vlastní oči!

 
Režie Jiří Menzel
Herci Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík, Josef Somr, Petr Čepek, Miloslav Štibich, Petr Brukner, Rudolf Hrušínský ml., Eugen Jegorov, Jiří Schmitzer
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace