Obsluhoval jsem anglického krále

„A pamatuj si ale taky, že všechno musíš vidět a všechno slyšet!“

Obsluhoval jsem anglického krále

Jde to stát se z číšníka hoteliérem a pak zase o vše přijít? Ano! A docela jednoduše. Film natočený podle stejnojmenné Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále je toho důkazem. Ostatně v době velkých politických zvratů první půle 20. století takové věci bývaly celkem na denním pořádku.

Průměrnému člověku měříte po prsa, nikdo vás nemá moc rád, a navíc vaše příjmení je Dítě. To pro vaše sny stát se milionářem a k tomu být milován krásnou ženou nevěstí nic dobrého. Můžete se ale nad to všechno povznést a s lehkostí si za tím jít. Stačí být ve správnou chvíli na správném místě a začnou se i Dítěti dít věci!

Začněte třeba na zámku Slapy, jehož krásná pseudobarokní budova při natáčení filmu posloužila jako hotel Tichota. Tiše i se svou důstojnou honosností proplouvá celým dějem, i když později je celkem hlasitě zabrán nacisty. Tento osud zámek za druhé světové války skutečně potkal. Po nějaké době jej sice kvůli své vychytralosti musíte opustit, ale to nevadí, máte totiž celkem slušně vyděláno. Bohatí lidé vám navíc otevírají cesty k dalším zbohatlíkům. Chcete tip, jak je poznat? Většinou mají tapety nebo alespoň koberec z bankovek, které už nemají za co rozhazovat.

Maličkého číšníka pak nožičky zanesou až do restaurace nejvyhlášenějšího hotelu Paříž v Praze. Ve skutečnosti se jedná o luxusní francouzskou restauraci v Obecním domě. Všechno to nádherné vybavení z filmu tady můžete obdivovat i ve skutečnosti. Ne nadarmo o ní říkají, že je to nejkrásnější secesní restaurace na světě. Ve vstupu vám rozhodně nebude bránit malý vzrůst. Habešského císaře zde sice ve skutečnosti nepřivítali, ale na jídlo sem zaskočily takové hvězdy jako hollywoodský herec John Travolta nebo tenista Roger Federer. Scéna císařova velkolepého příjezdu i s velbloudem se ve skutečnosti natáčela před dalším pražským hotelem Le Palais.

Člověk by si jednou za čas trochu toho luxusu dopřát měl. Rozhodně je to lepší varianta, než čekat na další státní převrat, pak vám totiž všechno jednoduše seberou. Pokud navíc budete své bohatství přiznávat se stejnou hrdostí jako pan Dítě ve filmu, může vás jako bonus čekat i pobyt ve vězení. Do té doby by byla škoda nevyužít svobody a všechny nádherné prostory, ve kterých se film natáčel, nenavštívit.

 
Režie Jiří Menzel
Herci Ivan Barnev, Oldřich Kaiser, Julia Jentsch, Zuzana Fialová, Milan Lasica, Marián Labuda
Země původu filmu Česko
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr