Pelíšky

„Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu.“

Pelíšky

Píše se rok 1967 a velký červený medvěd kodiak, jako by ve svých spárech ztrácel stisk. Život rodin v Praze by zajisté mohl být o dost pohodovější, ale moc dobře si pamatujeme, o kolik to bývalo horší. Své názory teď můžeme aspoň svobodně prezentovat, i když zatím jen ve svých Pelíšcích. A zase bude hůř…

Tramvajové koleje se ještě táhnou celým Václavským náměstím. Československá vláda slavnostně pokládá základní kámen dálnice D1. Začínají se stavět i první stanice metra. Praha a vůbec celá země vzkvétá. Jsou to prostě zlatá léta!

Režim se trochu pootevírá nám i světu. Michal Prokop se poprvé staví k mikrofonu a oslňuje posluchače hudbou s nádechem amerického soulu. ČSSR se skvěle prezentuje na mezinárodní výstavě Expo 1967 v Montrealu. Ostatně kdo by si nás pro naše knedlíky a krásné ženy nezamiloval!

Současná situace se samozřejmě na životech lidí podepisuje, ale v této ruské hře je důležité především vyděržať. I když to trochu bolí a člověk se u toho klepe, stejně jako učitel Saša u stejnojmenné hry, kterou přivezl ze stáže v Kyjevě. I v této nešťastné době se očividně občas dějí veselé věci, třeba na pražské Hanspaulce.

O stávajícím systému si myslí své i hlava rodiny Krausových. Bolševikovi dává rok, maximálně dva. O patro níž žije „neomylný“ Šebek s rodinou, tvrdý zastánce režimu i řádu ve vlastním jídelním lístku, který každou neděli sám připravuje a vyvěšuje na domácí nástěnku.

Prostě běžný život plný normálních problémů. Poslušně zdravíme soudruhy a soudružky, dospíváme, stárneme a dostáváme od Ježíška příšerné dárky. Přesto nad nimi vyjadřujeme radost. Falešnou.

Najdou se i šťastlivci, kteří díky svým rodičům užívají vzácnosti života za železnou oponou v podobě filmů nebo módních výstřelků. My můžeme jen hledět a závidět. Protože když máte stejné boty jako Elvis, srdce každé dívky bleskově roztaje. Jiného to může zlomit a dovést třeba k pokusu o sebevraždu plynem v elektrické troubě, ale taková je láska. Nevyzpytatelná, a třeba i nešťastná. Jako láska k vlasti. Můžete ji milovat sebevíc, ale někdo vám ji ze dne na den může vzít. Zato zážitky z míst, kde se Pelíšky natáčely, už vám nikdo nesebere.

 
Režie Jan Hřebejk
Herci Jiří Kodet, Emília Vášáryová, Miroslav Donutil, Simona Stašová, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek
Země původu filmu Česko
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace