Jára Cimrman ležící, spící

„Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“

Jára Cimrman ležící, spící

Fiktivní postava vytvořená Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem, nebo vpravdě renesanční člověk z období, kdy Čechy úpěly pod Rakouskem-Uherskem? Zapomenutý génius, který kdyby neexistoval, museli bychom si jej vymyslet.

Kdo to byl Jára Cimrman? Bohužel i v dnešní době internetu se stále setkáváme s děsivou neznalostí české historie. Přestože všichni používáme CD (Cimrmanův disk) nebo si svítíme žárovkou (což je francouzská zkomolenina původního názvu járovka), zapomínáme, kdo je vlastně vymyslel. A přitom jde jen o jediné jméno.

Na vině, proč svými vynálezy nedosáhl zasloužené slávy a uznání, je jistě patentový úřad. Se stejným objevem, jen o chvilinku dřív, totiž vždy přišli Edison, Bell a další, kteří Járu předběhli. Jediným řešením pak bylo pracovat přímo před budovou úřadu. Tuto instituci – již jako muzeum – najdeme v Liberci. Naštěstí ho neponičil vynález dynamitu na schodech budovy. Žel i v tomto případě ho předběhl nějaký Nobel.

Byl to „Největší Čech“, i když ze stejnojmenné soutěže byl vyřazen, přestože by ji jednoznačně vyhrál. Zároveň byl jediným člověkem, který daroval Praze moře. Bohužel ne na dlouho. Jeho revoluční živý obraz, který předčil i dioráma Bitvy u Lipan, vzal po půl hodině zasvé. Víc Vídeň nepovolila.

Naštěstí Praze voda nechybí. Vltava dál teče podél Alšova nábřeží a pod Karlovým mostem. V obou případech jde o místa z Cimrmanovy procházky, při které se potká s největšími českými velikány od cestovatele Holuba až po vynálezce turbíny Viktora Kaplana. Na koho tu natrefíte vy, záleží jen na dni, kdy se sem vydáte na špacír.

Budou-li vám lidé tvrdit, že nikdy neexistoval, nenechte se zviklat. Vezměte je do Liptákova, vlastně do Vesce u Sobotky, kde několik let žil. V místním Muzeu peří je i jeho osobní komůrka a vše podstatné vám sdělí místní průvodkyně. Nebo její magnetofon. Ukáže vám i školu, kde vyučoval, a z jejího balkonu i Vídeň, město jeho dětství. Génius, s jizvou ve tvaru písmene T na tváři, snad nikdy nebyl blíže.

 
Režie Ladislav Smoljak
Herci Zdeněk Svěrák, Jan Unger, Valerie Kaplanová, Petr Čepek, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Ladislav Frej st.
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr