Tajemství hradu v Karpatech

„Vzhůru na Čórtův hrád, gde sa ďáli strášní skutkové!“

Tajemství hradu v Karpatech

Všichni víme, že z Čertova hradu nezbylo ani zbla. Míst, kde se natáčelo Tajemství hradu v Karpatech, je však víc. A zdaleka nemusíte až do Karpat, abyste si je na vlastní oči prohlédli.

Poslechněte si příběh o Čórtově hrádu, při kterém se vám bude z uší kouřit. Hrabě Felix Teleke z Tölökö, profesí operní zpěvák, cestuje do Karpat, aby zapomněl na svou zesnulou snoubenku Salsu Verde. Ale zmínka o tajemném hradě, kde „strašá“, ho k ní zavede blíž, než čekal.

Začalo to nalezením lesního adjunkta Vilji Déziho. Fořt nebyl schopen vypovědět, co se mu na hradě stalo. Amnézie, řeknete si. Ale vždy elegantní a uhlazený Michal Dočolomanský tuší, že za tím je něco víc. Navíc árii své milované už neslyší jen on. Jeho věrný sluha Ignác se ho marně snaží odradit od výpravy do zříceniny hradu. Sídlí tam totiž jeho sok – baron Gorc z Gorců. Milovník opery, které své vášni nezdravě propadl. Teleke z Tölökö proti němu může použít svou jedinou zbraň. Svůj hlas, který je tak silný, až tříští sklo.

Po snímcích Limonádový Joe a Adéla ještě nevečeřela další z výtečných parodií dua Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky. Tentokrát podle románu Julese Vernea, kterou nebere tak úplně vážně. Film, jenž dodnes ohromuje desítkami technických udělátek a důmyslných vynálezů z ateliéru světoznámého českého výtvarníka Jana Švankmajera.

Pamatujete si z filmu horalskou vesnici s úsměvným názvem Vyšné Vlkodlaky? Tam, kde chodí bačové navlečeni do ovčí kůže a pálenka se pije výhradně ze zkumavek. A místní zaumný jazyk je tak záludný, že mu rozumíte jen s obtížemi. Tak ta ves leží blíž, než si myslíte. Není v Rumunsku, ani na Slovensku, nýbrž na východní Moravě ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Cesta tam vede mimo jiné i pod hradem Valdštejnem v Českém ráji. Tudy se ve filmu prohání skládací motorová koloběžka z výfukem, jeden z vynálezů šíleného génia Orfanika. K hradu ale dojdete pohodlně i po svých, takže ji neshánějte. A už vůbec se nemusíte vláčet s křeslem. Nejste přece máslíčka, abyste vysedávali pod každým druhým stromem.

 
Režie Oldřich Lipský
Herci Michal Dočolomanský, Evelyna Steimarová, Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Rudolf Hrušínský, Augustín Kubáň, Jan Hartl, Jaroslava Kretschmerová
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace