Vrchní, prchni!

„Chtěl jsem být knihkupec, vyučil jsem se jako knihkupec a doteď jsem knihkupec.“

Vrchní, prchni!

Pan Vrána to nemá lehké. Jak potká krásnou ženu, jeho nespoutaná fantazie mu hned podsouvá zcela plastické představy, co všechno by s ní mohl prožít. Byl s tím dokonce i u lékaře, leč ten prý trpí stejnou poruchou. A když v nějaké restauraci Vrána zahlédne hosty dožadující se placení, mžikem oka se proměňuje v číšníka. Škoda, že je jen obyčejný knihkupec.

Do práce jezdí omšelým velorexem a k tomu musí snášet všetečného souseda, kterému se vede o dost lépe a zmohl se už na fungl novou škodovku z mladoboleslavské automobilky. Jediné štěstí je, že bydlí v horní části Žižkova. Z kopce se aspoň nenadře, když mu ta jeho trojkolka ne a ne chytnout. Jen o kousek dál dělníci zahájili práce na Žižkovském vysílači. Socialismus upadá, i když o tom zatím nikdo nemluví, a lidé začínají prosperovat. Jen Vránovi se pořád nedaří, jak by potřeboval. Takhle to dál nepůjde. Za dobrým nápadem, i když nemorálním a nelegálním, nejde daleko.

Než byste řekli švec, létá ve svém hadraplánu pražskými ulicemi od podniku k podniku jako fantom. Brzy si jako falešný číšník přijde na slušné peníze. Postupně se ale stává postrachem všech vybraných restaurací v Praze a pouští se dál do Čech. Člověk chvílemi až žasne, jaká psina může zlodějina být.

Každá zábava ale jednou končí, a tak si na něj nakonec počíhají snad všichni číšníci z Karlových Varů. I na ty však svými skvělými improvizačními schopnostmi a sprintem po karlovarské kolonádě vyzraje. Nakonec však spadne klec. Podvodník Vrána je zatčen a končí za mřížemi. Ostatně dostal, co si zasloužil.

To ale neznamená, že nestojí za to omrknout všechna místa, kde známý fantom s velorexem řádil. Film vznikl v roce 1980, tím pádem by měl pan Vrána být dávno na svobodě. Jen ty vousy už asi nebudou falešné a jeho chorobu zřejmě taky vyléčil čas.

 
Režie Ladislav Smoljak
Herci Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr