Zlatovláska

„Jiříku, co v očích máš?“

Zlatovláska

Někde v širém světě žije král a ten král rozumí, co zvířátka si povídají. Tu zaslechne, jak ptáci cosi štěbetají o zlatovlasé panně, z jejíž krásy dech se tají. Ptáte se, kde se dějí takové zázraky? V Čechách! A následující řádky vás na ta místa zavedou.

Zlatovláska patří ke klasickým českým televizním pohádkám. Že je dílem opravdu zdařilým, dokazuje i uplatnění sice archaické, ale krásné češtiny Karla Jaromíra Erbena v celém příběhu.

Kuchař Jiřík musí zcestovat celý svět, aby pro svého krále do roka a do dne našel zlatovlasou krásku. Vypraví se tedy ze Sychrovského zámku, který dodnes v celé své kráse stojí v Českém ráji, avšak netuší, kde Zlatovlásku hledat. Tak jde, kam ho nohy nesou malebnou krajinou. V Čechách je naštěstí krásných panen jako máku a díky tomu Jiříkovi nakonec stačí dojít jen do jižních Čech. Najde příhodně nazvaný zámek Červená Lhota, který obklopuje velký rybník, a může vybírat hned z dvanácti princezen!

Podle čeho zámek dostal název, jistě poznáte, případně si to ověříte při návštěvě. V původní Erbenově předloze byla řeč o moři kolem zámku a takový určitě někde existuje, ale Červená Lhota jej svou krásou i okolním rybníkem dokáže s přehledem zastoupit.

Jiřík cestou pomáhá z nesnází různým zvířátkům, ztvárněným až roztomile kýčovitými figurkami. Ta mu jeho dobrotu v pravou chvíli oplatí. Úkoly, které mu připraví král, otec Zlatovlásky, by bez jejich pomoci jen těžko splnil. Vy naštěstí v okolí Červené Lhoty nemusíte hledat ztracené perly ani zlatý prsten, a tak si můžete užít procházku u rybníka a v okolí. Třeba při té příležitosti také pomůžete nějakému tomu zvířátku. Nikdy nevíte, kdy se vám za to odvděčí. Z kuchaře králem se jako Jiřík ve filmu asi nestanete, ale příjemná cesta po českých historických zámcích vás jistě omladí na těle i na duši jako pohádková živá voda. Navíc po takovém výletu budete určitě spát, jako když vás do vody hodí.

 
Režie Vlasta Janečková
Herci Jorga Kotrbová, Petr Štěpánek, Jiří Holý, Ladislav Pešek, Marie Rosůlková, Luba Skořepová, Jitka Molavcová, Jan Tříska
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace