Pyšná princezna

„Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil.“

Pyšná princezna

Na světě nejsou dvě rozdílnější království než to Půlnoční a Miroslavova zem. Poznáte, kde se jednotlivá sídla nacházejí? Nebudete to mít lehké, protože ve skutečnosti se jedná o jedinou zem – Česko.

Na vědomost se dává, že král Miroslav si hledá manželku. Nejjasnější Krasomila je vskutku krásná, jak ostatně už její jméno i přivezený portrét napovídají. Jednu věc však malíř nezachytil, princezna je pyšná. Lekci lidové moudrosti a pozitivní přístup k práci jí vštípí král, který se k nim na zámek tajně vloudí jako zahradník. Dodnes oblíbená, lehce budovatelská pohádka Bořivoje Zemana vypráví o charakterové proměně princezny a škodlivosti samolibých, hrabivých rádců.

Jak se rozvíjejí poupátka, můžete pozorovat v zahradách zámků v Telči a Hluboké. Ten první byl sídlem krále Miroslava, druhý se nacházel v Půlnočním království. I dnes tu můžete přičichnout ke květům jeho práce a nebuďte zklamaní, pokud květiny budou vyluzovat jenom vůni a ne hudbu, jako tomu bylo v pohádce. A až se budete zhlížet v jezírku na zámku Hluboká, dejte si pozor, ať se v něm nevykoupete jako princezna.

Přijeďte se podívat, jak se proměnilo Půlnoční království od dob, co se zde může opět zpívat. Hranice mezi sousedními zeměmi už dávno není tak ostrá a supa na rozcestník na louce u Huntířova stejně dovezli jen pro natáčení. Společný úprk před pronásledovateli zavede krále Miroslava a princeznu Krasomilu na mnoho zajímavých míst. Vás (snad) nikdo pronásledovat nebude, takže si můžete pokojně prohlédnout malebná zákoutí, jako jsou Dolský mlýn v Českém Švýcarsku nebo unikátní geologický útvar Panská skála. Čedičové varhany s jezírkem u Kamenického Šenova jsou velkolepé.

Scénář ideologicky poplatný době vzniku neprošel snadno ani u soudruhů. Spisovatelku Marii Pujmanovou například šokovala míra realismu, která byla prý na pohádku příliš velká. Přečetla si totiž, jak král vyjde za jasné noci do zahrady a močí. Ve skutečnosti šlo o překlep. Král měl za noci pouze mlčet.

 
Režie Bořivoj Zeman
Herci Vladimír Ráž, Alena Vránová, Stanislav Neumann, Mária Sýkorová, Miloš Kopecký, Karel Effa,
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr