Tři oříšky pro Popelku

„Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane.“

Tři oříšky pro Popelku

Kdo by neznal Tři oříšky pro Popelku? Klasická filmová pohádka a tradiční ozdoba televizních Vánoc. Ale znáte místa, kde se natáčela? Pohádkově krásná jsou i v jiných ročních obdobích než jen v zasněženém hávu, jak je vídáte z tepla svého domova.

Chudák holka. Má to těžké, když ji macecha bere jen jako další služebnou. „Když se ti zdá, že máš málo práce, dostaneš přidáno.“ To pak není divu, že jí nikdo neřekne jinak než Popelko. Chudák princ. I když žije na zámku, nemá život o mnoho lehčí. Místo loveckých honů ho rodiče nahánějí do chomoutu. Člověk aby místo střílení v lese chodil tančit po bálech. A stejně to měl táta jednodušší, ten si bral maminku a jemu vnucuje samé cizí holky.

Než se Popelka a princ dají dohromady, musí na své cestě ke štěstí překonat mnoho překážek. Na té cestě je i několik míst, která můžete navštívit i vy. Například hrad Švihov se pod rukama filmařů změnil v panský statek, kde sídlila macecha. A ať ho navštívíte kdykoliv, přivítá vás stejně vřele, jako zde ve filmu přijali krále s královnou.

Věrný kůň Jurášek tu v okolí znal díky vyjížďkám s Popelkou kdejaké pole i sad. I když je pohled na krajinu z hřbetu koně to nejkrásnější, vy k návštěvě Klatovska můžete zvolit dopravní prostředek podle libosti a vlastních schopností. Ale vezměte to s citem, mohlo by se vám totiž stát, že vás na hrázi vyklopí ze saní do rybníka Mezihoří a vyrácháte se v něm jako v pohádce Dorota s macechou.

„Pěkný dárek, jak pro veverku,“ komentuje nevlastní matka malou pozornost, kterou kočí Vincek přivezl Popelce z trhu. To, co si přivezete z návštěvy filmových míst, nemusí být jen kouzelné oříšky. Třeba vás cestou cvrnkne do nosu něco jiného. Ale uvidíte sami, že i pod slupkou obyčejných míst se skrývají kouzla, tak jako nenápadné oříšky ukrývají rozličné šaty.

Pohádka, od jejíhož vzniku uplynulo již více než 40 let, se nedávno dočkala digitální restaurace. Jakkoli vyčištěný obraz vám však nenahradí zážitek z návštěvy skutečného místa. Všichni víme, že princův hrad je Moritzburg v Německu, které bylo koproducentem filmu. Ale i sídlo Popelky u nás rozhodně stojí za návštěvu.

 
Režie Václav Vorlíček
Herci Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Carola Braunbock, Rolf Hoppe, Vítězslav Jandák, Vladimír Menšík
Země původu filmu Československo, Německo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace