Ať žijí duchové!

„Vy jste všichni poseroutkové.“

Ať žijí duchové!

Ještě jste se nebyli po setmění podepsat křídou na hradě Krakovec? Je načase to napravit! Až se budete blížit, možná uslyšíte podivné zvuky. To jistě jen ve větvích skučí meluzína... Přece se nebojíte, že tam straší? Ano, je to přesně to místo, kde se natáčela hudební komedie Ať žijí duchové!

Pěstovat v krásné gotické zřícenině žampiony? Jen se zkuste projít jejími prostorami a představte si je plné koňského trusu, který houbám tak svědčí. No řekněte, nebyla by to škoda? Něco takového může vymyslet jedině nějaký Jouza. Místní děti ale s jeho nápadem nesouhlasí a chtějí hrad zrekonstruovat. Neodradí je od toho ani Jouzův pokus zastrašit je převlečený za ducha.

Co když tu opravdu straší? Tím lépe! S duchy je kolikrát lepší domluva než s dospělými, a když potom přivolají ještě houf kouzelných skřítků pomocníků, není už nic nesplnitelné! Jsou maličcí, ale mají páru! Nějaké to zaklínadlo, hop šup, a za chvíli je přestavba v plném proudu, navrch s veselou písničkou. To koneckonců můžete vidět ve filmu. Jen při návštěvě Krakovce buďte opatrní, kam šlapete, ať pidimužíkům nezničíte nory.

V některých hudebních filmech písně zbytečně ruší děj, ale tady je to přesně naopak. Svižné melodie dodávají snímku pořádný spád, spolu s bezmeznou energií malých hrdinů.

Najděte si čas a sílu vydat se k hradu v jejich stopách, ale počítejte s tím, že cestou na kopec si dáte celkem do těla. „Hradní střela“ už vás tam sice nevyveze, zato atmosféra filmu Ať žijí duchové! v jeho okolí sálá neuvěřitelným způsobem! Nahoře s podivem zjistíte, že je to stále jen zřícenina. Celá filmová rekonstrukce totiž proběhla prostřednictvím triků, kterými je snímek protkaný, a že jsou na svou dobu opravdu nadčasové.

Pokud máte ambice dotáhnout rekonstrukci hradu do konce, nezapomeňte doma dárek pro ducha rytíře Brtníka, lahvičku znamenitého Francova nápoje. A i když se vám tentokrát nezjeví, nadýchejte se místní atmosféry a po bezvadné túře si dopřejte podívanou na duchy, co procházejí zdmi, na létající předměty i oživlé sádrové trpaslíky alespoň v pohodlí domova.

 
Režie Oldřich Lipský
Herci Jiří Sovák, Vlastimil Brodský
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace