Jak vytrhnout velrybě stoličku

„Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!“

Jak vytrhnout velrybě stoličku

Zatímco pes se dá čas od času propašovat domů, s tátou jsou problémy. Své o tom ví i malý Vašek (Tomáš Holý), který hledá vhodného partnera pro svou maminku.

Nasmažit řízky. Přichystat další kelímek s kartáčkem a zjistit si, jestli je pan školník ženatý. Najít pro sebe tátu a pro mámu partnera je pořádná fuška. Vašek zná toho svého jen z vyprávění, prý zahynul pod vrcholem Annapurny v Himálaji. Proto hledá náhradního. Snad by to šlo i v horách zeměpisně bližších. Třeba v Krkonoších.

Na jarní prázdniny tam zamíří s maminkou (Jana Preissová) a jedou nejhezčí možnou cestou. Vlakem. Představte si to, skrz tunely, přes řeky po železničních mostech až do hor samotných. Cestou vám možná nějaký bernardýn slupne řízky, ovšem výhled z vlaku jen tak něco nepřekoná. Scenérii, která ubíhá za oknem třeba při přejezdu mostu u Dolní Dušnice, odjinud neuvidíte. Na nádraží v Rokytnici nad Jizerou železniční trať, otevřená již roku 1899, končí. Dál se musí autem nebo autobusem.

A kam? No přece do Špindlerova Mlýna. Je pro rekreaci jako stvořený. Kilometry upravených sjezdovek, vynikající sněhové podmínky. Nikoliv náhodou jde o nejnavštěvovanější zimní středisko v Česku, kam se však jezdí i v létě na túry po horách. Máma se ale na lyže nechystá. Bojí se, že by si mohla zlomit nohu, je totiž baletkou. A Vašek, ten má starosti jiného druhu. Chtěl by ji seznámit s náčelníkem Horské služby Lubošem (František Němec), ale vypadá to, že ti dva už se znají.

Ve snímku Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku zazářil tehdy devítiletý Tomáš Holý. Svou nespoutanou energií byl hlavním tahounem filmu, až se stal největší dětskou hvězdou českého filmu. Ať se řítí na lyžích, připravuje večeři nebo je prostě jen sám sebou – vždy na sebe strhne pozornost. „Víš, jak se vytrhne velrybě stolička? To sestrojíš mořský jeřáb, dáš velrybě vagon algeny, načasuješ nálož s dynamitem a tři, dva, jedna...!“

 
Režie Marie Poledňáková
Herci Jana Preissová, Tomáš Holý, František Němec, Vlastimil Harapes
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace