Krakonoš a lyžníci

„Na dobrého člověka v Krkonoších dohlédne sám pán těchto hor.“

Krakonoš a lyžníci

Počátkem 20. století není život v Krkonoších žádný med. Zimy jsou tady dlouhé a kruté, místní obyvatelé žijí v chudobě a bez elektřiny. Takovou rodinkou jsou i Budařovi. Nosí příjmení, která v historii dostali někdejší obyvatelé horských obydlí.

Rodiny tráví večery v malých světničkách osvícených petrolejkami a živí se klasickými staročeskými řemesly. Muži často pracují ve sklářských hutích, které mají v Krkonoších bohatou tradici, ženy ručně vyrábí krajky a s pletením proutěných košíků pomáhá celá rodina. Občas tu na cestě zasněženou krajinou vyhledá úkryt krajánek výměnou za nějakou tu zlatku nebo hezkou pohádku. Třeba tu o Krakonošovi. Je to prý urostlý vousatý duch krkonošských hor, který dobrému člověku z nesnází pomůže a špatného potrestá. Přesně takového vousáče Budařovic kluci zahlédli v lese. Popisu odpovídá do puntíku, a dokonce umí létat! Používá k tomu dvě kouzelná dřeva připevněná na nohou.

Celý příběh svědčí o obrovské síle dětské fantazie a víry v nadpřirozeno. Kouzelná létající dřeva se snadno popletou s vynálezem, který byl touto dobou přivezen až z Norska – ski. Krakonoš se navíc tak zvláštně drží v blízkosti známých pašeráckých stezek a vždy veze ranec plný různých zahraničních pochutin, k tomu má partičku pohraničních strážníků v zádech. V té době bývalo pašování zpoza hranic běžným způsobem, jak se dostat k levnějšímu a kvalitnějšímu zboží. Místní obyvatelé by tady bez pašeráků jen těžko přežili, takže je opravdu bylo možné považovat za hodné Krakonoše.

Ať už se chcete naučit jezdit na kouzelných dřevech nebo se podívat, jak se tu dodnes dělají klasická řemesla, vydat se po stopách pašeráku nebo si prostě užít krásné přírody, můžeme vám zaručit, že si z Krkonoš propašujete minimálně krásné zážitky.

 
Režie Věra Plívová-Šimková
Herci Milan Padalík, Jan Kreidl, Viktor Král, Vanda Krňanská, Ondřej Havelka, Karel Heřmánek
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace