Dívka na koštěti

„Naše Káťa například říkala, že máte ve třídě nějakou Saxofonu, která prý shání lidské ucho…?“

Dívka na koštěti

Že je škola docela otrava, to není nic nového. Čarodějnici Saxánu nezachrání ani to, že může mít jednu ruku dlouhou. Když se vám navíc u zkoušení pletou kouzla a máte pak zůstat tři sta let po škole, chcete uletět. Na koštěti. Nebo jako sova. Dexempo... Krumplex.

Zkřížené ruce ve výši očí a zaklínadlo přenese Saxánu do světa lidí. Přesněji tedy do Pardubic. Ještě že zde potká Hrušínského Honzu, a ne Rudolfa, který tu ztvárnil pana Kopfrkingla ve Spalovači mrtvol jen o pár let dříve. Není tedy divu, že se jí ve světě lidí líbí. Až na to, že má pouhých 44 hodin, než se bude muset vrátit zpět do pohádkové říše. Existuje jen jediný způsob, jak se tomu vyhnout. Odvar z babského ucha. A najít ho nebude žádný čajíček.

Ve městě, kde se údajně zastavil Napoleon, totiž spíše potkáte člověka s jeho bustou na hlavě. Nebo paní učitelku s hlodavčím chrupem. Neměli by vás překvapit ani biskupové se slovníkem dlaždičů namačkaní v malém fiatu. Na psychiatrickém oddělení tak možná najdete nejnormálnější lidi, i když čekají, že Kolumbus přijede vodovodem. Lexikon kouzel v nesprávných rukou totiž dovede nadělat pořádnou paseku.

Naopak zlaté české ručičky mají zásluhu na tom, že Dívka na koštěti dodnes zůstává výkladní skříní českého trikového filmu. Způsoby, jak ukázat hlavu na poličce či šmátrající prodlouženou ruku, vymyslel kameraman Vladimír Novotný. Soustava nakloněných zrcadel nebo šikovné ruce baleťáka s natahovacím rukávem pomohly vytvořit kouzelné iluze.

To, že se filmové hledání odehrává právě ve východočeských Pardubicích, prozradí několik indicií: charakteristický zubatý štít kostela sv. Bartoloměje, věž Zelené brány či Pernštýnské náměstí s morovým sloupem. Ve filmu si vedle plejády známých herců zahrají také pardubická škola i nemocnice.

 
Režie Václav Vorlíček
Herci Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Helena Růžičková, Vladimír Menšík
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace