Amadeus

„Odpusťte mi to, Veličenstvo. Jsem vulgární! Ale ujišťuji vás, má hudba není.“

Amadeus

Amadeus je zářným příkladem, že životopisné drama nemusí být jen snůškou nudných faktů, ale plnokrevnou podívanou. Miloš Forman vytvořil portrét bláznivého vtipálka, kterému se talent stal osudným. Amadeus je velkolepá epopej a pocta Mozartovi a jeho hudbě.

Přeneste se do elegantní Vídně doby císaře Josefa II., ale nezapomeňte, že roli filmové Vídně hrála Praha. Vznešené koncerty pro vybranou společnost kontrastují s omšelými sály, kde publikum živě komentuje představení pro nižší třídy. Někdy v té době koncertuje malý geniální chlapec před samotným papežem. Střih. Z Amadea se stal mladý muž, kterého talent dovedl až k císařskému dvoru, kde ale začne šlapat na paty dvornímu skladateli Salierimu. Hra plná intrik a tajných plánů se rozjede naplno stejně jako Mozartova hudba. Ve střetu talentu a ambic odhaluje žárlivost svou pravou tvář a záhady jsou čím dál spletitější. Jak to bylo doopravdy se smrtí Mozarta?

Amadeus je ověnčený osmi Oscary, z čehož tři získal v hlavních kategoriích: nejlepší režie, film a herec v hlavní roli. Skvělá inspirace pro filmovou procházku. Mnoho scén se totiž natáčelo na různých místech v Praze a na arcibiskupském zámku v Kroměříži. Vžijte se do role nekonformního génia. Zdi okázalých paláců a divadelních sálů odrážejí ozvěny Mozartovy hudby, v kostele zní šepot svatebního slibu, chodby zámku vibrují šíleným smíchem, pražské uličky vás přenesou do honosné císařské Vídně, knihovnou se nese špitání konspirace. A je toho mnohem víc. Vyberte si své oblíbené Mozartovy skladby a vydejte se v jeho stopách.

Jděte pevně za vybranými místy, nenechte se ničím odradit, tento výlet za to stojí. Vzpomeňte si na Miloše Formana, který se musel při natáčení potýkat s nejrůznějšími překážkami. Herečka obsazená do role Mozartovy manželky Constanze si před natáčením zranila kotník a musela se narychlo hledat náhrada. Na Barrandově si Miloše Formana spletli s rekvizitářem. Ale když se chce, všechno jde. Stačí se jen zasmát jako Mozart smíchem, který prý zněl jako „když kovem přejíždíte po skle.“

 
Režie Miloš Forman
Herci F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Simon Callow, Tereza Pokorná-Herzová, Roy Dotrice, Christine Ebersole
Země původu filmu USA
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr