Kladivo na čarodějnice

„Spánek rozumu plodí monstra.“

Kladivo na čarodějnice

Nad Jeseníky se vznáší stín krvavé minulosti čarodějnických procesů. Režisér Otakar Vávra se vrátil do míst skutečných událostí a mohl tak přetavit hrůzné dějiny do temného historického dramatu. Vydejte se po stopách tragického osudu obětí.

Kladivo na čarodějnice není jen film Otakara Vávry a román Václava Kaplického. Je to zároveň český překlad titulu latinsky psané středověké knihy o temných nadpřirozených silách Malleus maleficarum, která popisuje také praktiky čarodějnic a dává rady, jak s nimi bojovat. Skutečný inkvizitor Boblig se sice opíral o jiný spis, to ale na jeho nelítostném běsnění v okolí Velkých Losin a Šumperka nic nezměnilo. Arogantní, fanatický muž, který nechal umučit kolem stovky lidí, tu započal jednu z nejtemnějších etap jesenické historie.

Ponuré prostory mučíren s pranýři a skřipci osvětluje mihotavý svit svící. Hranice čekají na jedinou jiskru, aby mohly vzplanout. Ve vzduchu se vznášejí pověry a strach. Propast času tlumí výkřiky bolesti a beznaděje nevinných. Při pohledu na kovové masky a stoličky se železnými hroty se vám bude neodbytně vracet myšlenka, že přiznat se k paktování se s ďáblem nebo čemukoli jinému není zas až tak nepředstavitelné.

Na filmovém plátně i v Jeseníkách je nesmyslně krutá doba stále živá. Vydejte se sami na vlastní kůži zakusit atmosféru údajných sabatů, kam se čarodějnice slétávaly na košťatech nebo domácích zvířatech. Aspoň tak se to píše v dochovaných přiznáních. Otakar Vávra totiž při práci na scénáři nevycházel jen ze stejnojmenného románu Václava Kaplického, ale i ze zápisů ze soudních procesů, které v tomto kraji probíhaly v posledních dvaceti letech 17. století.

Jeseníky poodhalují roušku tajemství a je jen na vás, jakým způsobem pod ni nahlédnete. Chcete prozkoumat stinné palouky, kde se dají najít byliny s magickou sílou? Vyšplhat na vršek, který svými slzami a krví skrápěli nevinní lidé, než je pohltily plameny? Vydejte se na jeden z mnoha pěších okruhů. Jestli dáváte přednost výletům na kolech, vyzkoušejte speciální Čarodějnickou cyklotrasu.

 
Režie Otakar Vávra
Herci Elo Romančík, Vladimír Šmeral, Soňa Valentová, Josef Kemr, Lola Skrbková, Jiřina Štěpničková, Marie Nademlejnská
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace