Ďáblova lest

„Pátrejte po místech z ďábelsky napínavé detektivky.“

Ďáblova lest

Šifra mistra Ďábla. Rituální vraždy donutí kriminalistu Sumaru přerušit dovolenou. Na tajemném případu s ním bude pracovat kromě nové kolegyně Šímové i religionista Runa. Podaří se trojici najít klíč k úmrtí několika osob? A odhalit vraha?

Vše začíná, když je na silnici nalezena studentka archeologie. Nic si nepamatuje, je potřísněná krví a na čele má napsány tři číslice – 666. Kdo ji vyděsil a co měl v úmyslu? Benediktin Toderik, bývalý exorcista, varuje spolubratry před přicházejícím zlem. Je to jen paranoia starce, nebo vidí ve skutečnosti dál než ostatní? A dozvíme se, kdo a proč zabil posledního Přemyslovce Václava III.?

Třídílná Ďáblova lest Jiřího Stracha nastoluje mnoho otázek. Scénář záhadologa Arnošta Vašíčka spojuje fakta a hypotézy o původu nejslavnější knihy středověku, která byla navíc sepsána na našem území. Ústředním hrdinou legendy o jejím vzniku je mnich, který těžce zhřešil. Aby se vykoupil a nemusel být pohřben zaživa, navrhl, že za jedinou noc napíše největší knihu na světě, Codex gigas. Ale ať by se činil jakkoliv, tolik textu nezvládne ani vysokoškolský student před odevzdáním diplomové práce. Když o půlnoci zjistil, že to nestihne, uzavřel smlouvu s ďáblem.

Detektivka přímo vyzývá k tomu, aby si diváci sami ověřili jednotlivé dílky skládanky. Pátrání vás zavede do míst, která jsou skutečně spjata s největší rukopisnou knihou světa. Začít můžete v Podlažicích. Zde se začal psát i příběh Ďáblovy bible, která zde vznikla. Codex gigas neboli „obrovská kniha“ zahrnovala mimo jiné Kosmovu kroniku, obranná zaklínadla pro vyhánění démonů a text Bible v latině. Právě na tomto místě archeologové, ve filmu i ve skutečnosti, odkryli několik hrobů.

Knižní soupis středověké moudrosti byl posléze přestěhován do kláštera v Broumově. Za mnichy se tam jezdí informovat policejní vyšetřovatelé v čele s detektivem Sumarou. Své pátrání můžete zakončit – stejně jako hrdinové filmu – před Bránou nebes. Přesněji tedy v klášteře Porta coeli na Vysočině. Jeďte si sami ověřit, jak velká část příběhu je založena na skutečnosti a co si filmaři vymysleli. Pravda je tam venku...

 
Režie Jiří Strach
Herci Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Aňa Geislerová, Tereza Voříšková, František Němec, Vojtěch Dyk, Kryštof Hádek
Země původu filmu Česko
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace