Spalovač mrtvol

„Nikdo nebude trpět. Pan Kopfrkingl se o to postará.“

Spalovač mrtvol

Konečně je tu volno a jako naschvál prší, že by psa nevyhnal. Počasí stvořené pro líné odpoledne v posteli s rozečtenou knihou. Že to není nic pro vás? To je dobře. Jsou tu totiž místa, která po pošmourném počasí přímo volají. Pojďte a nebojte se. Pan Kopfrkingl vás provede po stopách Spalovače mrtvol. Chrám smrti má otevřeno.

Ztichlé a majestátní prostory krematoria v Pardubicích, v jehož interiérech i exteriérech se odehrávají celé pasáže Spalovače mrtvol, dokonale navozují mrazivou a fantaskní atmosféru. Místo průvodce si s sebou vezměte knihu Ladislava Fukse, podle které byl film natočený, a můžete vstoupit. Zaposlouchejte se. Uslyšíte ozvěnu kroků zemřelých. Něco vám šeptají. Co to je? „Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl.“ Tak si to přece říkal pan Kopfrkingl, když s ledovým klidem ukládal svého syna Miliho do rakve k mrtvému esesákovi.

Kremace, popel, smrt. Ty byly pro řádného a obětavého zaměstnance pražského krematoria na denním pořádku. Byly jeho posláním i prokletím. Jděte dál, v jeho stopách, tam kam chodíval každý den, tam kam vzal i svou dceru Zinu. Tíživá atmosféra houstne, jako by se ochladilo. Ale nejde se zastavit, vábí vás to dál. Na smrti je něco hypnotického. Jen si dejte pozor, aby vás zlo nedostalo do svých spárů, jako nacistická ideologie pana Kopfrkingla. A zase se něco ozývá: „Smrt je jediná jistota, kterou člověk v životě má.“ To si zase pan Kopfrkingl mumlá své oblíbené fráze. Mrazí z toho v zádech.

Prostor jako by se začal zužovat, je to jen optický klam, ale přesto vyvolává závrať. Tak už raději ven. Nadýchat se čerstvého vzduchu, abyste z toho také nezešíleli. Hranice mezi realitou a fikcí je totiž tenká. Malá procházka po hřbitově nikomu neuškodí. Až půjdete kolem pohřebiště vojáků padlých za světových válek, vzpomeňte si na čarokrásnou Lakmé, která byla židovského původu. Na osudy lidí stejného vyznání, kteří se stali oběťmi těch, s nimiž chtěl pan Kopfrkingl kolaborovat. Ale pro dnešek už toho bylo dost. Za přestálé hrůzy se cestou domů odměňte. Nejlépe v cukrárně. Dáte si rakvičku nebo věneček?

 
Režie Juraj Herz
Herci Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Miloš Vognič, Ilja Prachař, Zora Božinová, Eduard Kohout
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace