Bídníci

„Francouzští Bídníci v českých kulisách.“

Bídníci

Dánský režisér Bille August přetavil naturalistický román Victora Huga ve výpravný historický film, plný velkolepých kulis, scén a kostýmů. Vstupte do ponurého světa revoluční Francie s barikádami, podzemím, galejemi a kláštery.

Život na přelomu 18. a 19. století ve Francii rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou. Propast mezi chudinou a boháči byla nedozírná a realita společenského řádu neúprosná. Stačil drobný přečin a pár let galejí bylo považováno za odpovídající trest. Ideály humanismu se jen pomalu prodíraly na světlo skrz hustou síť konzervativních společenských tradic a předsudků. Není divu, že se lidé postupně začínali bouřit a jejich revolta vyústila ve Velkou francouzskou revoluci. Velké dějiny ale vždy zanechávají nesmazatelný otisk na konkrétních životech. Jako jeden z nejpohnutějších se proslavil osud literárního a filmového Jeana Valjeana.

Zhruba 1 200 stran románu Bídníci staví autory filmové adaptace před nelehké rozhodování co ponechat a co vypustit. Režisér Bille August se rozhodl zůstat věrný předloze, a akcentovat především příběhy trestance Valjeana a jeho nemesis, komisaře Javerta. Nevidí je zjednodušeně jako protiklady, představitele dobra a zla, ale jako dvojaké lidské bytosti. Jeden z nich je zloděj, ale skrze utrpení, které si prožije, je schopen milovat a odpouštět. Druhý sice zastupuje právo a řád, ale jeho bezmezná víra v tyto hodnoty z něj dělá bezcitného a krutého člověka.

Příběh o několika lidských osudech s nejrůznějšími odbočkami k úvahám o povaze společnosti, náboženství a politiky byl nesčetněkrát adaptován pro film, divadlo či muzikál. Verze Bille Augusta z roku 1998 se zčásti natáčela v českých reáliích. Hradčanské náměstí v Praze si zahrálo centrum Paříže a chrám sv. Víta byl digitálně vyměněn za katedrálu Notre-Dame. Jezuitská kolej v Kutné hoře se představila jako budova pařížské policie. Další scény se filmovaly například v Žatci, Vrbnu, na zámku v Tróji nebo v Dobříši. Po boku hollywoodských hvězd, jako jsou Liam Neeson, Geoffrey Rush nebo Uma Thurman, si v Bídnících zahrálo i několik českých herců.

 
Režie Bille August
Herci Liam Neeson, Geoffrey Rush, Uma Thurman, Claire Danes, Hans Matheson, Reine Brynolfsson, Toby Jones, Václav Chalupa
Země původu filmu Česko, USA, Velká Británie, Německo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace