Region

Šumava

„Odhalte krásy paní Šumavy“
 

Šumava

Hluboké lesy, majestátní kopce, tajemné mokřiny a velkolepá jezera. Tajuplná dáma Šumava je magnetem pro filmaře a ideální pro jakýkoliv žánr – sluší jí to na kameře, a co teprve naživo! Už jste se potkali tváří v tvář? Už vás vzala do náruče?

Švihov padl například do oka tvůrcům pohádky Tři oříšky po Popelku. Na tomto pozoruhodném vodním hradu bydlela macecha s Dorou a Popelkou a došlo tu i na šťastný konec. Ve švihovských komnatách úřadoval i slavný francouzský kardinál Richelieu, zatímco ve sklepení úpěli vězni, protože sídlo též naplnilo představy tvůrců britského televizního seriálu Tři mušketýři.

Dějištěm (nejen) filmového dramatu se stala i Kvilda, Karel Kachyňa tu točil kontroverzního Krále Šumavy. Jeho předlohou měl být jeden z několika skutečných králů Šumavy Killián Nowotny, na rozdíl od filmového hrdiny však Nowotneho nikdy nedostali.

Šumava je nerozlučně spjata i s dobrodružnými prázdninami Tomáše Holého alias Vény ve filmech Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezceZa trnkovým keřem. Ve vesničce Srní tak najdete „Klostermannův dům“, který se při natáčení proměnil v hájenku Vénova dědečka, v druhém díle hledal Véna srnku Lízu u Chalupské slatě, kudy mimochodem vedla Killiánova převaděčská trasa. V šumavské rodinné trilogii nechybí ani záběry ze samotné Kvildy, byť hospodu, kam Véna chodil pro pivo, a kde se točil i Král Šumavy, byste už teď možná nepoznali. Právě z Kvildy se můžete vypravit k pramenu Vltavy, navíc v okolí je i řada turistických tras i cyklostezek křižujících překrásnou přírodou.

Z velkoměsta na Šumavu prchli i hrdinové filmu Kolja. Vyrazili k Vydře, jedné z nejpůvabnějších horských řek – jejími peřejemi se vydatně pokocháte například u Antýglu. Právě z míst dvorce, kde kdysi žili takzvaní Králováci - svobodní šumavští osadníci podléhající přímo králi - pak můžete vyrazit třeba na naučnou stezku Povydří, k Vhynicko-tetovskému plavebnímu kanálu či na Čeňkovu pilu s historickou hydroelektrárnou, která stále funguje. A to je jen zlomek, co nabízí tyto krásné hory! Šumava je totiž láska na celý život.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte filmová místa a filmy, které se natáčely v tomto regionu.

Ostatní filmy