Region

Vysočina

„Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!“
 

Vysočina

Kdo by neznal hlášku svérázného strýce Pepina z legendárních Postřižin. Ukřičený švagr, krásná Maryška, poněkud nervózní Francin a půvabná krajina, nad kterou se tyčí vysoký pivovarský komín. Je na něj ještě možné vylézt?

Slavný pivovar, kterému Francin správcoval, najdete v městysu Dalešice na Třebíčsku. Pivo se tu vaří i ve skutečnosti a řada míst, kde svérázní příbuzní žili, stále poznáte. Pořádají tu pravidelné prohlídky a o historii zlatavého moku se dozvíte v místním Muzeu rakousko-uherského pivovarnictví. V muzeu je k vidění i místo slavné koupelové scény paní sládkové. Slavnou pochvalnou větu o vlasech paní správcové však Zdeněk Podskalský pronesl na Palackého náměstí v Počátkách. Tady stál také hotel Modrá hvězda, kde si Francin stěžoval na špatně vychlazené pivo, a v „kadeřnictví“ na náměstí si Maryška nechala ostříhat své krásné vlasy. Ke kadeřníkovi dojela Vodičkovou ulicí na kole, její manžel zas na motorce drandil kolem Silničního rybníku v Lipníku. V majstrštyku Jiřího Menzela se vedle Dalešického objevil i pivovar ve Studené.

A u legend ještě zůstaneme. Na zámku v Telči panoval dobrý král Miroslav v pohádce Pyšná princezna. Na Telči se také narodila Růženka z pohádky Jak se budí princezny, které se ona vonná květina stala (málem) osudnou. Když se píchla o trn, usnulo s ní celé království a právě v místním zámeckém parku našel Jakub svou spící rodinu. Později zpunktoval záchrannou akci, která vedla k nefalšovanému šťastnému konci.

Telčský zámek přilákal také zahraniční filmaře. Renesanční sály padly do oka tvůrcům britského seriálu Borgiové, ale historické drama se odehrávalo i v přilehlých sklepeních, starém pivovaru a parku. Telč se tentokrát proměnila ve „věčné“ město Řím. Vedle překrásného zámku si rozhodně nenechte ujít ani zbytek historického městského centra, které je zapsané v prestižním seznamu UNESCO. Pohodová je i procházka kolem místních rybníků. Pořádné osvěžení si dopřejte třeba v tom Roštejnském, ke koupališti vás zavede žlutá turistická značka.

S pohádkami jsou nerozlučně spjati bratři Grimmové. Ve snímku Terryho Gilliama však nebyli pouhými sběrateli příběhů, ale šlo jim o krk. Bájné potvory jim totiž dávaly notně zabrat. Natáčelo se i na Vysočině, v ponurý Karlstadt, kam bráchové zavítali jednoho deštivého večera, se proměnil hrad v Ledči nad Sázavou. Majestátní sídlo shlíží na městečko z vápencového ostrohu a vstoupit můžete i na romantický most, po kterém Heath Ledger a Matt Damon mířili k hradní bráně během svého odvážného dobrodružství.

Vydejte se na cestu i vy. Na Vysočině se rozhodně nudit nebudete.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Filmy natočené v tomto regionu

Prohlížejte filmová místa a filmy, které se natáčely v tomto regionu.

Ostatní filmy