Region

Jižní Morava

„Ale chlapci! K burčáku se nečuchá. Ten se pije.“
 

Jižní Morava

Jižní Morava je oblast tepla, vína, historie a vlídné krajiny. Takovou ji vidí i filmová kamera. V Brně se procházel Hannibal Lecter a parkem Lednicko-valtického areálu Erzsébet Báthory. Vydejte se v jejich stopách - obrazně řečeno samozřejmě.

Metropolí jižní Moravy je druhé největší město Česka - Brno. Ještě než se z něj vydáte prozkoumávat krásy naší nejdůležitější vinařské oblasti, vyplatí se podívat se i tady, co zaujalo filmařské oko. V brněnském funkcionalistickém skvostu vile Tugendhat si skrze typické prosklené patro budoucí doktor Lecter vyhlížel svou oběť ve filmu Hannibal - Zrození. Nutno říct, že mu v tom nic nebránilo, průzračné okno, skrze které se díval dalekohledem, je jen centimetr tlusté a tabule postrádají rámy, navíc je možné dvě z nich úplně zasunout do podlahy a propojit místnost se zahradou. Výhled měl tedy Hannibal Lecter parádní. Tugendhat si rozhodně nenechte ujít, je to totiž jediný český zástupce moderní architektury zapsaný v seznamu UNESCO.

Z Brna můžete následně vyrazit rovnou za vínem. Se zdejší vinařskou oblastí je ostatně spojena řada tématických filmů, například filmy Bobule a 2 Bobule nebo televizní série Vinaři, která se natáčela mimo jiné na Pálavě.

Další z českých zástupců na seznamu UNESCO - Lednicko-Valtický areál - je oblíbený pro natáčení historických filmů či pohádek. Dva zámky a park mezi nimi, který je plný staveb v rozličných stylech, jsou přitažlivé pro oko i srdce milovníka historie. Parkem se tak procházely postavy filmu Bathory Juraje Jakubiska, na jiných místech najdete lokace českých pohádek jako je Sedmero krkavců.

Zachovalý gotický hrad Pernštejn není nutné skoro nijak upravovat, aby zahrál téměř cokoliv. Ve filmu Wanted v něm bylo založeno tajemné Bratrstvo zabijáků, k němuž patřil i hlavní hrdina Wesley. Pro film Van Helsing se Pernštejn přesunul do Transilvánie a stal se domovem Drákuly. V seriálu Červený Bedrník byl hrad prozměnu vězením malého dauphina. Z hradní věže Barborka se rozhlížela také Růženka z české pohádky Jak se budí princezny.

Jižní Morava je zároveň krajem oblíbených Četnických humoresek. Přímo v Brně najdete místo, kde dřív stávala seriálová četnická služebna, květinářství v Židenicích, které vede Arazímova milá Ludmila, a ve stejné čtvrti i řeznictví, kam chodíval strážmistr Arazím. Jihomoravská venkovská architektura se dostává ke slovu vždy, když četníci vyrážejí z města. Ať už je to bílý dům ve Velkém Tresném nebo dům Andělky v Černvíru, kam ji přijde Toníček pozvat na slavnost. Jižní Morava nabízí malebnou krajinu, kterou můžeme obdivovat ve chvílích, kdy Arazím s Jarým vyjíždějí na motorce řešit jednotlivé případy. V seriálu nakoukneme například také do areálu historické budovy továrny v Prudké u Doubravníka nebo do zámku Oslavany, který si v seriálu zahrál klášter.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte filmová místa a filmy, které se natáčely v tomto regionu.

Ostatní filmy