Region

Severní Morava a Slezsko

„Sovy prý nejsou tím, čím se zdají být. Vlaky, továrny a stromy jsou zde na tom podobně.“
 

Severní Morava a Slezsko

Těžko byste v Česku hledali krajinu plnou větších rozporů, než jsou v regionu severní Moravy a Slezska. Bohatý, ale zároveň výrazně průmyslový kraj nabízí industriální důlní estetiku v sousedství divoké krajiny Beskyd či Jeseníků.

Příslovečná „černá perla“ Ostrava svým vzhledem filmaře často pobízí k využití osobité průmyslové atmosféry. Na Alšovo náměstí v Ostravě-Porubě přistavil režisér Mathieu Kassovitz vrtulník a severomoravské město se pro film Babylon A. D. s Vinem Dieslem alespoň podle nápisů v azbuce přeneslo do Ruska. Dolní oblast Vítkovice poskytla perfektní kulisy pro krátké akční sci-fi Ghost Recon: Alpha. Stejně tak pomohla vytvořit šedivý vzhled dnes už legendárního Kouře Tomáše Vorla. S tímto městem jsou spojené i filmy Pouta, Sluneční stát, Sametoví vrazi nebo normalizační agitka Parta hic v režii Hynka Bočana.

Zdejší kraj se stal symbolem kontrastu s přírodou i v seriálu Přátelé zeleného údolí, kde si zahrály kopřivnické paneláky nebo prostředí Havířova. Do záběrů se dostal i půvabný lom Kamenárka, který se nachází nedaleko historického města Štramberka.

Právě historie je dalším lákadlem, které předkládá severní Morava a Slezsko filmařům. Stará obecná škola na štramberském náměstí oslovila Františka Vláčila, když natáčel svůj válečný film Stíny horkého léta.

Součástí tohoto regionu jsou i východní svahy Jeseníků. V Malé Morávce se můžete podívat, jak vypadá ve skutečnosti kraj, „kde vlkodlaci dávají dobrou noc,“ z komiksového filmu Alois Nebel. Karlova Studánka zase hostila jednu z nejoblíbenějších českých komedií S tebou mě baví svět. Do horského hotelu sem za rozptýlením prchá jeden nezbedný tatínek.

Pokud to návštěvníka táhne spíše k zahraničním dějinám, může se vypravit k vodní nádrži Slezská Harta, kde se natáčela Johanka z Arku s Millou Jovovich. Na zdejším břehu dokonce nějakou dobu stály hradby Orléansu, ale i bez nich je tu stále co dělat. Vodu si můžete užít nejen při koupání, ale také na jachtě i jako sportovní rybáři.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte filmová místa a filmy, které se natáčely v tomto regionu.

Ostatní filmy